Tegoroczna, 29 edycja Obozu rozpoczęła się 12 sierpnia. Kolejny rok, a jakże inny od poprzednich. Tym razem rzeczy i sprzęty obozowe przypłynęły na wyspę na Rudziku. Tak została nazwana nowa łódź, którą udało się kupić dzięki zrzutce. Ten fakt posiadania własnej łodzi sprawił, że Obóz stał się odrobinę niezależnym. Odrobinę, bo wciąż bardzo zależnym od Wisły.
Rudzik w porcie oczekuje na załadunek |
Ładowanie, rozpakowywanie i rozbijanie poszło całkiem sprawnie. A to dzięki solidnej ekipie, której część już 11 sierpnia cięła i kosiła zarośla na ścieżce nad kanał. Łukasz w tym roku niesamowicie podniósł poprzeczkę w dokładności i precyzji. Tak idealnie wykoszonych ścieżek wzdłuż sieci jeszcze nie było. W pracach wszelakich udział również brali: Bożena, Piotr, Bogdan, Dawid, Robert, Zbigniew, Pola, Susanne, Krzysztof, Robert.
Chwytanie i obrączkowanie ptaków rozpoczęło się 16 sierpnia. Pierwsze dni, może nie rewelacyjne, napawały optymizmem oraz nadzieją na całkiem fajny rok. Pogoda dopisywała i nawet spore ilości komarów nie przeszkadzały w badaniach. A do dotychczasowych zadań Obozu doszło kolejne. W ramach współpracy z Zakładem Biologii i Parazytologii, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wyciągamy i zbieramy kleszcze w celu określenia roli ptaków w ich przenoszeniu.
Śpiewak z wbitym kleszczem |
W sieciach - zestaw standardowy, powiększony o ciekawe gatunki. Schwytały się m.in.: lelek, dzięcioł zielony, dzięcioł średni, dymówka, muchołówka mała. Były bardzo fajne dni, gdzie ilości dochodziły do prawie 100 dziennie, ale też trafiały się takie po 19 zaobrączkowanych ptaków.
W pracach Obozu uczestniczyli: Anna, Filip, Marcin, Joanna, Antoni, Marcin, Karina, Żaneta, Agnieszka, Piotr, Aneta, Zofia, Piotr, Jan, Piotr, Fryderyk, Rafał, Stanisław, Jakub, Antoni, Jan, Lena, Maciej, Zuzanna, Dominik, Dorota, Tymoteusz.
Niestety, kilka dni intensywnych opadów, które miały miejsce pod koniec sierpnia sprawiły, że ścieżki zrobiły się błotniste, a woda w Wiśle zaczęła się niebezpiecznie podnosić. Teren obozowiska rozpulchnił się również, w związku z tym pojawiły się wykopy, skąd wydobywany był piasek na posypywanie powierzchni. Zaczął się rysować kiepski scenariusz, zwłaszcza, że wiadomości i wodowskazy na południu mówiły o "dużej wodzie". Na początku, wydawało się, że Wisła wejdzie do Obozu, ale nie zaleje wyżej położonych miejsc. Stąd decyzja o zsunięciu sieci, przenoszeniu rzeczy, tymczasowej instalacji i przeczekaniu fali. Kolejny dzień deszczu jednak zweryfikował ten pomysł, bo prognozy podniosły się o ponad 1 metr. Nie pozostało nic innego jak ładować sprzęt na łódź i ewakuować się na brzeg. Zapakowany Rudzik odpłynął późnym popołudniem 1 września przy wchodzącej do Obozu wodzie.
W ewakuacji Obozu uczestniczyli: Lara, Piotr, Bogdan, Dawid, Marcin, Robert, Robert.
Obrączki zaciskali Maciej i Robert.
Część pierwsza: 16-31.08
Liczba zaobrączkowanych ptaków: 768
Liczba gatunków: 39
Najliczniejsze gatunki:
1. kapturka - 233
2. muchołówka szara - 67
3. śpiewak - 65
Własne wiadomości powrotne: 18
obrączkowana w 2014 roku:
czarnogłówka - 1
obrączkowana w 2017 roku:
zięba - 1
obrączkowane w 2018 roku:
śpiewak - 1
pokrzywnica - 1
obrączkowane w 2019 roku:
dzięcioł duży - 1
dzięciołek - 1
modraszka - 1
kos - 2
obrączkowane w 2020 roku:
czarnogłówka - 2
modraszka - 2
pierwiosnek - 1
kos - 4
Graty kaliszańskie 2021 |
Rozbijanie Obozu |
Obóz działa |
Kaliszany 2021 |
Kaliszańskie widoki |
Lelek |
Rokitniczka |
Zaganiacz |
Głębokie wykopy |
Pakujemy |
Ewakuacja |
Przeładunek |