Lokalizacja i dojazd

Prace terenowe prowadzone są w dolinie rzeki Wisły, na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły, jednego z piękniejszych i ostatnich tego typu miejsc w Europie, koło miejscowości Kaliszany Kolonia w gminie Józefów nad Wisłą (21.48’E, 51.05’N).


Pokaż Obóz Ornitologiczny w Kaliszanach na większej mapie

Obóz zlokalizowany jest na jednej z wielu wysp tak charakterystycznych dla tego odcinka Wisły. Wyspa Kaliszańska ma około 2 km długości i 0,5 km szerokości. Porośnięta jest zakrzewieniami i zadrzewieniami wierzbowo-topolowymi z domieszką innych gatunków przekształcającymi się miejscami w łęg wierzbowo-topolowy. Występują także otwarte przestrzenie, niestety coraz bardziej zarastające, przez to tak cenne i wymagające konserwacji. 

Dojazd i dojście

Z Annopola i Kraśnika kierujemy się na Józefów nad Wisłą, skąd jadąc w stronę Opola Lubelskiego po około 2,5 km skręcamy w lewo na Kamień i mijając Łopoczno dojeżdżamy do Kaliszany-Kolonia (Kaliszany). Z Puław drogą DW 824 jedziemy do Opola Lubelskiego lub wybieramy trasę przez Kazimierz Dolny, Wilków, Zagłobę, Łaziska, Kamień i Piotrawin. Z Opola Lubelskiego możemy wybrać trzy warianty: 1. trasa do Józefowa nad Wisłą (DW 824 Annopol) przez Wrzelowiec i Kluczkowice (przed Józefowem nad Wisłą skręcamy w prawo na Kamień DW 825), 2. trasa przez Niezdów, Łaziska, Kamień - stary przebieg drogi DW 747 Kamień), 3. nowy przebieg drogi DW 747 (początkowo jedziemy drogą DW 824 Annopol, a następnie na rondzie w Elżbiecie wybieramy pierwszy zjazd). Droga z Lublina prowadzi nowym przebiegiem DW 747 (gdzie są m.in. obwodnice Bełżyc, Chodla, Opola Lubelskiego), którym dojedziemy do Kamienia. Na rondzie w Kamieniu wybieramy trzeci zjazd. Gdy dojedziemy już do miejscowości Kaliszany-Kolonia (Kaliszany), można kogokolwiek zapytać jak dojechać lub dojść do Obozu.

Dojście do Obozu (patrz szkic sytuacyjny). Jadąc samochodem od strony Kamienia, po prawej stronie miejscowości Kaliszany (jeżeli jedziemy z Józefowa nad Wisłą – po lewej) zobaczymy strażnicę OSP, a w niej sklep (w sklepie można ugasić pragnienie oraz kupić ciasto/ciastka jeśli się wcześniej nie upiekło - bez ciasta nie ma się co pokazywać w Obozie!!!). Dalej trzeba jechać prosto, po następnych 50 m po prawej stronie zobaczymy starą strażnicę, a zaraz za nią skręcamy w prawo, w drogę gruntową. Droga prowadzi nad Wisłę między gospodarstwami i dochodzi do łęgu wierzbowo-topolowego i kanału. Samochód można zostawić przy gospodarstwie lub zjechać na dół pod kanał. Po dotarciu nad kanał (w miejscu przeprawy rozciągnięta jest linka/sznurek ułatwiająca przepływanie) czekamy cierpliwie lub z marszu wskakujemy do podstawionego pontonu (jeśli wcześniej przekazaliśmy datę i godzinę przybycia). Można również z brzegu wydzierać się "wniebogłosy" (np. …aaaaaa…, ...ornitolodzy...) i wtedy nie wykluczone, że ktoś usłyszy nawoływanie i pojawi się z pontonem. Najlepiej wcześniej zadzwonić lub napisać sms z informacją o czasie przybycia na brzeg Wisły. Po przeprawie kanału zaczyna się ścieżka, idąc nią po około 600m dochodzi się do miejsca obozowania.


Potrzebny sprzęt lub co ze sobą zabrać: namiot, śpiwór, materac, ciepłe ubranie, latarka, płaszcz przeciwdeszczowy. Poza tym dobrze jest mieć gumowce/kalosze, lornetkę, coś przeciw komarom oraz ewentualnie można przywieźć instrumenty muzyczne.