czwartek, 28 lutego 2013

Kaliszany 2012 - ostatni siódmy tydzień

To ostatni tydzień 20-tego jubileuszowego spotkania na wyspie wiślanej koło miejscowości Kolonia Kaliszany w postaci Obozu Ornitologicznego. Już od początku wystąpił totalny brak załogi. Sytuację częściowo uratował Andrzej, który pojawił się na kilka obchodów w środę. W piątek przyjechali: Basia, Maciek i Marek.

Zaobrączkowane zostały m.in.: dzięcioł średni, droździk, potrzos, późna gajówka, sporo mysikrólików, które zajęły drugie miejsce w tym tygodniu za dominującym w tym sezonie rudzikiem. Po raz pierwszy w historii kos wyprzedził kapturkę.

Sieci zostały zsunięte ostatecznie 13.10 w sobotę, co pozwoliło już bezstresowo i solidnie oblać fakt uzyskania zezwolenia na obrączkowanie ptaków i urodziny Maćka. ;-)  
W niedzielę niewielka grupa "zwijaczy" zapakowała cały sprzęt obozowy na łódkę oraz podczepiony do niej kajak. Spokój tego dnia zmącił oraz ciśnienie podniósł silnik, który jak to bywa w takich sytuacjach zwyczajnie nie chciał odpalić. Na domiar złego od ostrego ciągania zerwał się sznurek. A wieczór zbliżał się nieubłaganie. Jak to się stało, że udało się w końcu uruchomić maszynę rodem z CCCP? - nie wiadomo! (jak to mówią Słowianie: "gniotsa nie łamiotsa") Wiadomo natomiast, że z tzw. kopyta łódź wypełniona po brzegi mijając jakimś cudem liczne przy bardzo niskim stanie Wisły łachy i mielizny bezpiecznie dotarła do Józefowa nad Wisłą. Tam "graciarnia obozowa" spoczywać będzie do roku następnego.
Na kanale też nie było wesoło. Ponton dziwnym trafem nie chciał oddać powietrza i w postaci pół napompowanej/pół sflaczałej przyjechał przywiązany do dachu samochodu.
Ufff, kolejny sezon przeszedł do historii. 
 
Siódmy tydzień: 8-13.10


Liczba zaobrączkowanych ptaków w tygodniu:            454
Liczba gatunków w tygodniu:            24
Najliczniejsze gatunki w tygodniu:           
1. rudzik - 148           
2. mysikrólik - 78           
3. śpiewak - 51           
                       
Retrapy z poprzednich lat obrączkowane w Kaliszanach:            1
obrączkowany w 2011 roku:           
raniuszek - 1           
           
Suma ptaków zaobrączkowanych od początku:            3055
Liczba gatunków od początku:            61
Najliczniejsze gatunki od początku:           
1. rudzik - 988           
2. kos - 396           
3. kapturka - 366   

Dzięcioł średni
Rybołów
Obóz - widok z Wisły
Ujście rzeki Kamienna
Widok na kamieniołom w Kaliszanach
Zwijamy się
Niecodzienny ładunek
Prawie koniec
Ostatni zachód słońca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz