Lokalizacja i dojazd

Prace terenowe prowadzone są w dolinie rzeki Wisły, na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły, jednego z piękniejszych i ostatnich tego typu miejsc w Europie, koło miejscowości Kaliszany Kolonia w gminie Józefów nad Wisłą (21.48’E, 51.05’N).Pokaż Obóz Ornitologiczny w Kaliszanach na większej mapie

Obóz zlokalizowany jest na jednej z wielu wysp tak charakterystycznych dla tego odcinka Wisły. Wyspa Kaliszańska ma około 2 km długości i 0,5 km szerokości. Porośnięta jest zakrzewieniami i zadrzewieniami wierzbowo-topolowymi z domieszką innych gatunków przekształcającymi się miejscami w łęg wierzbowo-topolowy. Występują także otwarte przestrzenie, niestety coraz bardziej zarastające, przez to tak cenne i wymagające konserwacji. 

Dojazd i dojście

Z Annopola i Kraśnika kierujemy się na Józefów nad Wisłą, skąd jadąc w stronę Opola Lubelskiego po około 2,5 km skręcamy w lewo na Kamień i mijając Łopoczno dojeżdżamy do Kolonii Kaliszany (Kaliszany). Z Puław drogą DW 824 jedziemy do Opola Lubelskiego lub wybieramy trasę przez Kazimierz Dolny, Wilków, Zagłobę do Łazisk, a następnie przez Kamień i Piotrawin dojeżdżamy do Kolonii Kaliszany. Z Opola Lubelskiego możemy wybrać trzy warianty: 1. trasa do Józefowa nad Wisłą (DW 824 Annopol) przez Wrzelowiec i Kluczkowice (przed Józefowem nad Wisłą skręcamy w prawo na Kamień DW 825), 2. trasa przez Niezdów, Łaziska, Kamień - stary przebieg drogi DW 747 Kamień), 3. nowy przebieg drogi DW 747 (początkowo jedziemy drogą DW 824 Annopol, a następnie na rondzie w Elżbiecie wybieramy pierwszy zjazd). Jadąc z Lublina skręcamy w prawo w Konopnicy i nowym przebiegiem DW 747 (gdzie m.in. obwodnice Bełżyc, Chodla, Opola Lubelskiego) dojeżdżamy do Kamienia. Na rondzie w Kamieniu wybieramy trzeci zjazd. Gdy dojedziemy już do Kolonii Kaliszany, można kogokolwiek zapytać jak dojechać lub dojść do Obozu.

Dojście do Obozu (patrz szkic mapy). Jadąc busem lub autobusem od strony Opola, po wyjściu na przystanku PKS z pojazdu, należy iść w kierunku, w którym odjechał (jeżeli jedziemy z Józefowa nad Wisłą - odwrotnie). Po około 50 m po prawej stronie zobaczymy strażnicę OSP, a w niej sklep (w sklepie można ugasić pragnienie oraz kupić ciasto jeśli się wcześniej nie upiekło - bez ciasta nie ma się co pokazywać w Obozie !!!). Dalej trzeba iść prosto, po następnych 50 m po prawej stronie zobaczymy starą strażnicę, a zaraz za nią skręcamy w prawo, w drogę gruntową. Droga prowadzi nad Wisłę między gospodarstwami i dochodzi do łęgu wierzbowo-topolowego i kanału. Samochód można zostawić przy gospodarstwie lub zjechać na dół pod kanał. Przez kanał już przejść nie można, nawet przy niskim stanie wody (pogłębił się mocno w ciągu kilku ostatnich lat). Po dotarciu nad kanał (w miejscu przeprawy rozciągnięta jest linka/sznurek ułatwiająca przepływanie) czekamy cierpliwie lub z marszu wskakujemy do podstawionego pontonu (jeśli wcześniej przekazaliśmy datę i godzinę przybycia). Można również z brzegu wydzierać się "wniebogłosy" (np. …aaaaaa…,  ...ornitolodzy...) i wtedy nie wykluczone, że ktoś usłyszy nawoływanie i pojawi się z pontonem. Najlepiej wcześniej zadzwonić lub napisać sms z informacją o czasie przybycia na brzeg Wisły.
Po przeprawie kanału zaczyna się ścieżka, idąc nią po około 600m dochodzi się do miejsca obozowania.

Potrzebny sprzęt lub co ze sobą zabrać: namiot, śpiwór, materac, ciepłe ubranie, kubek, miska, sztućce, latarka, płaszcz przeciwdeszczowy. Poza tym dobrze jest mieć gumowce, lornetkę, coś przeciw komarom oraz ewentualnie można przywieźć instrumenty muzyczne.