środa, 19 stycznia 2011

Kaliszany 2010 - część druga, piąty tydzień

17 września, w dniu rocznicy napaści zbrodniarzy ze wschodu na Polskę, powróciliśmy. Łodzią załadowaną po brzegi sprzętami obozowymi przypłynął Robert. Po niełatwym uruchomieniu przeprawy przez kanał na wyspę dostali się: Anita, Sandra, Anna i Bogdan. Było błoto, były komary, było ciężko, ale humory i nastroje dopisywały.
Duża woda nie wyrządziła większych strat. Pokryła za to wszystko cienką warstwą mułu, który trzeba było zeskrobać, min. z blatu stołu, bo został w Obozie na czas powodzi. Plandeki stanowiące dach nad stołem i ogniskiem również pokryły się osadem. Mieliśmy sporo pracy. Namioty rozbijaliśmy już prawie po ciemku układając najpierw kawałki plandek, które miały izolować podłogi od błota. Oczywiście nie obyło się bez ogniska, przy którym raźno popłynęły "gruszkówka" i "cynamonówka". Jedna ze złotych myśli: "Chłop nie jest od podobania, tylko od roboty."
W sobotę dalej zmagaliśmy się z uporządkowaniem obozowiska i ponownym przywróceniem go do funkcjonowania. Rozsunęliśmy też część sieci i rozpoczęło się chwytanie i obrączkowanie ptaków. Po długiej podróży wracaliśmy do domu. ;-)
Przybyły Józefina i Sonia, a w kolejnych dniach Piotr, Hanna, Paweł, Basia, Maciej i Marek. Bogdan w środę zrobił "kociołek", jak zwykle pyszny i jak zwykle w kaliszańskich ilościach.
Pod koniec tygodnia gościmy klasę III Gimnazjum z ZSO w Józefowie nad Wisłą.
Było słonecznie i ciepło, czasem trochę padało, ale noce już jednak zrobiły się chłodniejsze.
Chwytamy sporo ptaków w tym lekko wydłużonym tygodniu. Głównie rudziki, modraszki, pierwiosnki, kapturki. A z ciekawszych i mniej licznych: świerszczaka, muchołówkę małą, sikorę ubogą, kowalika, szczygła. Mamy też już od dawna wyczekiwaną i pierwszą w tym roku obcą wiadomość powrotną, a jest nią pierwiosnek z izraelską obrączką. Cieszymy się bardzo. :-)

Piąty, odrobinę wydłużony tydzień: 18-26.09


Liczba zaobrączkowanych ptaków w tygodniu: 977
Liczba gatunków w tygodniu: 31
Najliczniejsze gatunki w tygodniu:
1. rudzik - 244
2. modraszka - 150
3. pierwiosnek - 139

Kontrola:

pierwiosnek - 1

Retrapy z poprzednich lat obrączkowane w Kaliszanach:

obrączkowane w 2009 roku:
kapturka - 1
bogatka - 1
obrączkowane w 2008 roku:
kos - 1
pierwiosnek - 1
czarnogłówka - 1
obrączkowana w 2007 roku:
modraszka - 1
obrączkowane w 2006 roku:
kos - 1
kapturka - 1

Suma ptaków zaobrączkowanych od początku: 1316

Liczba gatunków od początku: 40
Najliczniejsze gatunki od początku:
1. rudzik - 285
2. kapturka - 223
3. pierwiosnek - 159Świerszczak
Pierwiosnek z obrączką izraelską
Przygotowania do "kociołka"
Księżycowa jasna noc
Wrześniowy Obóz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz